Як організувати ляльковий домашній театр?
Чим корисний театр для дітей?
Лялькова вистава — захоплююче, яскраве видовище, що дозволяє глядачам і учасникам перенестися в казкову країну. Але крім того, що такий захід приносить радість і задоволення, ляльковий театр допоможе також:
1. Розвинути пам’ять і уяву. Готуючись до ролі, малюк слухає, запам’ятовує і повторює слова свого героя, що сприяє тренуванню пам’яті.
2. Розвинути моторику рук. Беручи ляльку в руки, дитина починає її обмацувати, приміряти, що сприяє розвитку дрібної моторики рук. А управляючи своїм героєм, приводячи його в рух, дитина вчиться контролювати свої дії.
3. Зрозуміти, що таке добре, і що таке погано. За допомогою казки можна не тільки розважити дитину, а й пояснити їй які вчинки добрі, а які погані.
4. Формувати комунікативні навички. У процесі гри малюк спілкується з іншими дітьми і вчиться з ними співпрацювати.
5. Подолати сором’язливість. Захопившись грою, малюк зможе відчути себе справжнім маленьким актором, виступаючим на своїй імпровізованій сцені, що, безсумнівно, навчить його і надалі бути більш впевненим у собі.
6. Отримати радість від спілкування з близькими. Час проведений з батьками — найцінніше для дитини, а якщо це проходить так захоплююче — це цікавіше втричі.
Як організувати дитячий ляльковий театр в домашніх умовах?
Місце проведення
Зручність лялькового театру полягає в тому, що в нього можна грати скрізь. Навіть, якщо квартира зовсім маленька, завжди можна знайти місце, де можна імпровізувати з ляльками. Це може бути:
- будь-яка пласка поверхня — стіл, стілець, підлога. Такий театр більше підійде для зовсім маленьких діток, коли дорослий бере будь-яку іграшку, оживляє її своїми рухами і словами;
- картонна коробка – вирізавши одну зі стінок, можна отримати чудову сцену, а якщо ще зробити дірочки і повісити на дротику тканину, то вийде справжня завіса.
- готовий ляльковий театр – сьогодні в магазині іграшок можна знайти вже готову ширму для лялькових вистав, а також підібрати відповідні рукавичкові ляльки.
Вибір героїв для театральної вистави
Визначившись з місцем проведення, потрібно «найняти акторів».
- повсякденні іграшки дитини – улюблена лялька Маша, м’який ведмедик і навіть трактор — все це може бути задіяно у ляльковій виставі. Добре, якщо у ляльок буде кілька нарядів, які можна буде змінювати протягом дійства.
- підручні матеріали – у чарівних казках все оживає, а значить, їх персонажами може бути все що завгодно: гілочки, шишки, листочки, каштани — головне, проявити фантазію. Вийде такий собі еко-театр.
- ляльки-рукавички – це, мабуть, найпопулярніші актори лялькових вистав. Надівши на руку таку рукавичку, можна оживити жабенят, ведмедика і навіть дракона. Придбати їх можна в магазинах, а можна зробити і самим — в інтернеті можна знайти масу інструкцій з пошиття таких ляльок.
- пальчикові ляльки – такі ляльки призначені для міні-театру. Вони дуже зручні для маленьких пальчиків, навіть у самих маленьких акторів-початківців не виникне труднощів ними керувати.
- ляльки на паличках – такі ляльки робляться, в основному, своїми руками з паперу або дерева (а можна взяти і пальчикову ляльку) прикріпити паличку, за допомогою якої і керують майбутнім персонажем.
- маріонетки – це найбільш цікаві та складні ляльки. Смикаючи за нитки, які прикріплені до рук, ніг і голови, ляльковод приводить її в рух. Але, щоб навчитися керувати таким персонажем, потрібен час і спритність. Підійде для дітей від 4-5 років і дорослих.
Обираємо сценарій
Перше правило постановки дитячого театру – проста казка з невеликою кількістю дійових осіб. Сценарій казки повинен містити небагато реплік. Скоротіть казку, залиште найнеобхідніше. Викиньте описи, залишивши тільки діалоги між героями.
Цікаві сценарії казок можна знайти тут: http://skarbnu4ka.com/category/stsenarij-kazki/
Нехай діти обирають ролі: якщо є «конкуренція», адже усі дівчатка хочуть зіграти принцес, а хлопчики – принців, тоді ваше завдання – зробити з «непривабливих» ролей смішні та цікаві. Нехай, наприклад, баба Яга літає не на мітлі, а на пилососі. За вами ж закріплено роль ведучого-спостерігача: робіть вступ «Жили-буди дід і баба…», переключайте музику, якщо малюк забув свою репліку – підкажіть.
Створити свій домашній ляльковий театр зовсім нескладно, потрібно лише проявити фантазію і уяву. І, обов’язково, варто підключати до цієї захоплюючої справи дітей: роблячи разом іграшки і сцену, можна не тільки з цікавістю провести разом час, але й привчити малюка до творчості і самостійності.