Каністерапія

батькам

В нас ще немає слів, які могли б виразити одночасно самовідданість, сміливість і розум — всі ті прекрасні якості, які має собака.
К. Г. Паустовский

Каністерапія — вид анімалотерапії з використанням собак. Собака — прекрасні «ліки» проти гіподинамії, викликаного малорухомим способом життя. Прогулянки з собакою знижують вирогідність серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарду і інших захворювань. Собака задовольняє дефіцит людини в спілкуванні, підвищує самооцінку хазяїна, покращує його товариськість, вирішує конфлікти в сім’ї. Головною причиною, чому саме собака чинить таку благотворну дію, являється те, що її відмінною рисою можна назвати відданість. Часто саме собака повинна заповнити існуючий в житті людини вакуум спілкування. Тварина виконує функцію психологічного заміщення, заповнюючи собою відсутність близької людини. Крім того, вона завжди рада спілкуванню з людиною. Їй не важливо, яка у нього зовнішність і скільки грошей, її приводить в захват сам факт його існування і можливість знаходитися поряд з ним. Це вигідно відрізняє собаку від відношення людей, які завжди оцінюють один одного. Її тяга до людини незалежна від політичних і релігійних переконань останнього, від змін в його соціальному положенні, а іноді навіть від відношення до неї самої. І тому до собаки тягнуться і дорослі, і діти, що відчувають нестачу безумовної любові, прагнуть до вільного прояву емоцій. Собача жалість не сприймається людиною як щось принизливе, в ній бачиться тільки те, що хочеться бачити, — співпереживання. Терапевти говорять, що хворій людині частіше легше спочатку налагодити контакт з собакою, істотою доброзичливою, причепливою і вдячною, приймаючою людину таким, який він є. Потім поступово виникає і довіра до терапевта, а без такої довіри лікування неефективне.

Частіше усього каністерапія використовується для лікування аутизму, ДЦП, синдрому Дауна, неврозів, істерій, профілактики серцево-судинних захворювань. Частими гостями є собаки в психіатричних клініках. Крім того, спілкування з собакою — вірний спосіб підвищити самооцінку». Не Слід думати, що для досягнення позитивного ефекту досить привести дітям собаку, а далі усе налагодиться само собою. Ні, курс лікувальної кінології вимагає ретельної розробки і участі самих різних фахівців. Потрібні дресирувальник і ветеринар, щоб вибрати і тримати під контролем тварин. Оскільки йдеться про хронічних хворих, про фізичних або психічних інвалідів, обов’язково потрібний лікар і психолог. Саме вони разом визначають, як використовувати домашніх тварин.

Багато фахівців, відмічають, що діти-інваліди спочатку панічно бояться собак, і лише у міру занять з чотириногими терапевтами страх міняється на прихильність і любов. Поступово таке позитивне відношення переноситься на світ в цілому. Діти стають товариський, легше йдуть на контакт.

Тривалість курсу реабілітації за програмою каністерапії залежить від захворювання. Він може тривати від трьох місяців до року, а в особливо складних випадках — і до декількох років. За цей час у дітей формуються поведінкові навички, покращується координація рухів, мовна активність, вони стає більше товариськими. Діти, що отримали важкі емоційні травми, що замкнулися в собі, або ж хворі аутизмом, прагнуть спілкуватися з твариною, посміхаються йому; діти з гіпертрофованою активністю при контакті з собаками заспокоюються настільки, що можуть нормально спілкуватися не лише з тваринами, але і з людьми. Дитині, наприклад, пропонують вільно спілкуватися з собакою — годувати її, вичісувати, вигулювати. Догляд за собакою і ігри з нею сприяють розвитку дрібної і великої моторики. Дитина починає більше рухатися. Правильна і чітка подача команд стимулює розвиток мови. При цьому голосові накази дублюються жестами. Бачачи, як тварина слухається його, у дитини, окрім позитивних емоцій, виробляється упевненість у власних силах, здібностях будувати стосунки, спілкуватися.

Каністерапія може допомогти в розвитку у них:

  1. почуття довіри через забезпечення безумовного прийняття і любові, а також можуть служити як перехідний об’єкт;
  2. почуття незалежності і ініціативності, терпіння і самоконтролю;
  3. почуття власної значущості і компетентності, самооцінки;
  4. у дітей з ДЦП зменшується спастика, покращується і поновлюється координація, стають збалансованішими процеси збудження і гальмування ЦНС, утворюються нові умовні рефлекси.

Крім того, тварини допомагають впоратися з високим рівнем тривоги, постійним занепокоєнням. Спілкування з собакою дає захист від неврозів і інших наслідків стресів. Важливим є і психоемоційний чинник — дитина не сприймає спілкування з собакою як черговий курс лікування (звичайно якщо батьки про це не скажуть). Вона просто отримує задоволення, радіє спілкуванню. І собака теж щиро радіє — їй неважливо, яка у дитини зовнішність і фізичні або психічні особливості, її наводити в захоплення сам факт існування маленького чоловічка і можливість знаходитися поруч. Існують наступні види активності:

  1. зустрічі з собаками. Заняття, мета яких створити позитивний контакт між людиною і собакою. Можуть проходити в групі і індивідуально, одноразово і багаторазово. Проходять без сценарію і не документуються.
  2. навчання з собакою. Мета занять поліпшити інтелектуальні і пізнавальні здібності. Зазвичай заняття проходять в дитячих садах і школах, за спеціальним сценарієм. Собака використовується як «науковий допоміжний засіб», мотивує дітей вчитися і, створюючи дружнє середовище, підвищують здібності отримувати знання. Заняття документуються.
  3. терапія з собакою. Комплекс вправ, спрямований на досягнення конкретної, запланованої реабілітаційної мети за спеціальною методикою, погодженою з лікарем, що лікує, або реабілітологом. Індивідуальний підхід до кожного учасника занять.

Заняття з собакой-терапевтом.

  1. Знайомство з собакою на відстані
  2. Зближення з собакою (погладжування, розчісування, годування)
  3. Ходьба по колу (тримаючись за поводок, ошийник). Ходьба в повільному, швидкому темпі, зміна напрямку за вказівкою кінолога
  4. Біг по прямій, колу, зигзагом (тримаючись за поводок, ошийник), звертаючи особливу увагу на темп і напрямок.
  5. Виконання вправ за собакою-терапевтом, у статичному положенні. Найголовніше, щоб дитина без словесної інструкції (без підказки), стежила за собакою та виконувала дії
  6. Ігри з собакою-терапевтом. Кидання м’яча, повзання, стрибки, катання на велосипеді, самокаті.
  7. Релаксаційні вправи (лягти на або поряд з собакою).

Собака-терапевт «Хвостатий доктор» має бути соціалізованою, із загальною слухняністю на високому рівні; має бути слухняна у усіх (тобто виконувати команди не лише хазяїна, але будь-якої людини); собака-терапевт має бути завжди прогнозована, скрізь і у будь-яких ситуаціях; і звичайно собака-терапевт має бути такою, що підкоряється. Від собаки потрібно осмислена слухняність, а не механічне бездумне виконання наказу. Які породи собак можуть використовуватися в каністерапії. Польські каністерапевти вважають, що небажано використовувати: — собак службових порід таких як німецька і бельгійські вівчарки, доберман, різеншнауцер і т. п. занадто сильні охоронні інстинкти і собака може зреагувати на несподіваний різкий рух дитини; — собак бійцівських порід думаю зрозуміло чому — спортивних собак бігових та ін. — їздових собак (окрім самоєдів) — із-за слабкого зв’язку, що історично склався, з людиною; Є обмеження і для пастуших собак це в основному стосується собак з сильним пастушим інстинктом. Рекомендується використовувати собак-компаньйонів, мисливських порід, пастуших (типу колі), — тобто собак, у яких сильний порідний взаємозв’язок з людиною і немає агресії.

Робота по каністерапії в нашому центрі

Здавалося б, звичайний день, але хвилювалися усі, оскільки цього дня повинен був приїхати Аріс (лабрадор-ретривер) і зустрітися з маленькими дітьми. Непросто з дітьми, а з дітьми, які мають особливі потреби. В першу чергу хвилювалася я. Як приймуть діти великого, чорного собаку? Радітимуть, сміятимуться або плакатимуть, кричатимуть? Як відреагує на усе це Аріс? Що скажуть батьки дітей? Переживань було багато, але усе пройшло відмінно. Діти з радістю підбігли до Аріса і почали його гладити, обіймати, а Аріс у свою чергу радісно виляти хвостом. Цього дня в центрі припинилася робота. У музичному залі зібралися усі, навіть ті, хто безпосередньо не працює з дітьми (діловод, кастелянка, пралі, няні т. д.). Кожен намагався дати команду Арісу, причому одночасно. Але наш Аріс (хлопчик-горобчик) не підвів. Виконував чітко усі команди, слухаючи хазяйку Оксану: стрибав через обруч, повзав, приносив м’яч, давав лапу, подавав голос і багато чого іншого. А найголовніше показав свою любов, витримку, спокій, м’якість, терпимість все те, що потрібно справжньому педагогові. Так ми розпочали роботу по каністерапії.

Каністерапія

Хочу розповісти, як проходять наші заняття. Може це теж комусь допоможе. Розпочнемо з дітей, які не бояться Аріса. Спочатку вони ходять з ним по колу. Потім бігають, тримаючи його за поводок. Причому звертаємо особливу увагу на темп і напрям. Потім Аріс йде по смузі перешкод (лава, куби, тунель, валики і т. п.), а дитина за ним усе повторює. Арісу доводиться чекати, оскільки діти не встигають так швидко виконувати вправи, які Арісу даються з легкістю. Далі переходимо до найцікавішого. У статичному положенні виконуємо за Арісом вправи. Тут найголовніше, щоб дитина без словесної інструкції (без підказки), стежила за Арісом і усе повторювала. Для дітей з особливими потребами це дуже важко. Вони сильно відволікаються, хочуть схопитися на ноги і бігати, або гладити і обіймати Аріса. Далі переходимо до роботи в русі. Діти разом з Арісом повзають, грають в м’яч, стрибають через обруч і т. п. В кінці заняття обов’язково релаксація. Ми усі: я, Оксана, діти лягаємо головою або ногами на Аріса і відпочиваємо, або робимо йому масаж. В цей час Аріс засинає.

Діти в захваті!!!