Я йду гуляти!
Я йду гуляти
Можливо, дехто з батьків малюків уважатиме, що ця стаття не для нього. Ще не один рік мине, поки дитина подорослішає настільки, щоб гуляти самостійно. Усе це так. Але виховувати відповідальність у дитини необхідно змалку. Чим раніше ви поясните малюкові правила безпечної поведінки на вулиці, тим імовірніше, що він не забуде науку і зможе за необхідності правильно скористатися цими уроками. Ваше завдання – навчити дитину правильно поводитися в екстремальній обстановці.
Двір без небезпек.
Сучасні діти починають гуляти без супроводу батьків значно пізніше, ніж ми самі за часів свого дитинства. Але готувати малюка до самостійних «виходів у світ» варто наперед. Так, прогулюючись разом із малюком, обійдіть весь двір і зверніть увагу на найнебезпечніші місця: люки, підвали, горища, будівельні майданчики. Важливо не просто сказати: «Сюди ходити не можна! Це небезпечно!». Потрібно дохідливо пояснити, чому саме не можна:у люк можна впасти, двері підвалу може хто-небудь зачинити, і тоді дитина залишиться там (поясніть малюкові, що якщо його замкнули у підвалі, то не слід кричати і плакати, краще щосили стукати у двері – так швидше хто-небудь почує і допоможе).
Значну небезпеку можуть становити навіть припарковані біля будинку машини. Звісно, малюки чітко засвоюють, що з рухомими машинами потрібно бути украй обережними. А ось автомобіль, що стоїть, не непокоїть їх. Розкажіть дитині, що автомобіль може раптово поїхати, і водій не помітить малюка, який граючись у хованки, сховався за багажником. Тому не можна бігати навколо машин, і тим більше ховатися за ними, а якщо під машину закотився м’ячик, потрібно звернутися по допомогу до дорослих.
Малюки люблять гратися у лікарню, магазин або «варити» для ляльок обіди на іграшковій плиті. Для цього вони рвуть рослини (траву, квіти, листя), що ростуть поблизу, збирають насіння. І не завжди це використовується «насправді». Дитина може скуштувати приготовані «ліки» або ляльковий «суп». Але не всі рослини нешкідливі, як може видатися на перший погляд. Наприклад, у рицини, яку останніми роками часто вирощують біля під’їздів будинків (у народі її називають «пальмою»), смертельно отруйне насіння. Малюкові достатньо проковтнути дві-три насінини, щоб серйозно отруїтися.
Обов’язково пояснюйте дитині, що жодної рослини, ягоди і насіння, що зірвані на вулиці, не можна брати до рота. А для гри краще використовувати нешкідливі й добре знайомі рослини, наприклад кульбабу, подорожник, горобину.
Гуляючи з малюком у дворі, ви повинні бути переконані, що навколо немає відчинених каналізаційних люків. Статистика нещадна: сотні дітей гинуть і травмуються саме з цієї причини. І тут не допоможуть жодні застереження «дивитися під ноги» і «не наступати». В азарті рухливої гри малюк може просто не помітити небезпеку. Тому не сподівайтеся на комунальні служби, а беріть ініціативу у власні руки: проводьте з іншими батьками періодичну ревізію і закривайте люки дошками.
Обережно: незнайомець!
Навіть якщо ваша дитина ще дуже мала, щоб гуляти без дорослих, і відпускати її саму на вулицю ви поки що не збираєтеся, вона повинна чітко засвоїти основні правила спілкування з незнайомими людьми. Більшість із нас запевняють дітей, що потрібно бути вихованими і ввічливими стосовно інших людей, не грубити їм і не брехати. Усе це, звісно, правильно. Але саме тихі, виховані діти частіше стають жертвами злочинців. Адже їх так просто обманути, а самі вони привчені завжди говорити дорослим тільки правду. Як же бути, невже слід ростити дитину брехуном і грубіяном? Грубіяном ростити не потрібно, а ось пояснювати малюкові, що серед хороших і добрих людей іноді трапляються і погані, просто необхідно.
Змалечку дитина повинна чітко знати важливі правила:
– ніколи не розмовляй із незнайомими людьми і нічого у них не бери;
– ніколи не сідай у машину до незнайомця і нікуди з ними не ходи.
У незнайомої людини не можна брати нічого: ані цукерки, ані іграшки, ані подарунки, ані щось, що «потрібно передати мамі». За ситуації, коли дитині пропонують піти або поїхати куди-небудь із незнайомцем («переглянути колекцію Барбі», «знятися в кіно», «погодувати кошенят» та ін.), малюк повинен відповідати тільки одне: «Зараз я запитаю дозволу у мами». Дитина повинна бути готовою і до провокацій з боку незнайомця: «Я вважав, що ти вже великий, а ти все у мами дозволу питаєш!» Відповідь повинна бути непохитною та однозначною. Поясніть малюкові, що якщо хто-небудь схопив його за руку і кудись тягне або силоміць намагається заштовхати в машину, то дозволяються АБСОЛЮТНО всі методи самооборони. Можна грубити, брехати, дригати ногами, кусатися кричати. До речі, кричати у такій ситуації необхідно не «Допоможіть!», а «Це не мій тато (мама)! Мене звати так-то, зателефонуйте моїм батькам за номером таким-то!»
Запевняйте дитину, що ви ніколи не пришлете за ним до дитячого садка незнайому людину. І якщо щось подібне трапиться, малюк не повинен нікуди йти з цією людиною, навіть якщо незнайомець запевняє, що його прислала мама (тато, бабуся та ін.)
Нагадуйте про всі правила безпеки частіше, частіше, частіше! Діти так легко забувають усе те, чого ми їх навчаємо!