Як правильно хвалити дитину

Виховання дитини – це відповідальний і серйозний процес, в якому похвала і схвалення відіграють дуже важливу роль.

Всі люди потребують заохочення. У школах та інститутах похвала має вигляд позитивних оцінок і високих балів. На роботі – нам платять зарплату, за успіхи нараховують премії, підвищують на посаді. Але тим не менш потреба в доброму слові є, вона додає сил для нових справ. Що стосується дітей дошкільного віку, то вони не отримують ні оцінок, ні зарплати, тому похвала батьків для малюка – це єдиний спосіб відчути, що його люблять, зрозуміти, що він зробив щось добре, відчути себе значущим, впевненим у собі.

Як же правильно хвалити дитину?

  1. Похвала повинна бути конкретною, негайною і відноситися до дій дитини, а не до її таланту або неї самої. Необхідно хвалити конкретні дії малюка. Наприклад, якщо він намалював малюнок і ви хочете похвалити його за це, не варто говорити «Який ти молодець» або «Ти справжній художник». Необхідно хвалити за те, що він намалював малюнок. При цьому не забувайте про деталі: «Яку гарну квітку ти намалював», «Зайченя вийшло ніби справжнє». Похвала повинна бути адекватна ситуації і дитина повинна розуміти, що вона зробила правильно і добре.
  2. Хвалити дитину слід, підкріпляючи слова тактильними діями. Потиснути руку, поплескати по плечу, погладити по голові, обійняти, поцілувати при похвалі – це заспокоює дитину, наповнює її відчуттям пошани за себе. Адже батьківську тактильну підтримку не замінить жодний педагог чи тренер!
  3. Хвалити дитину необхідно, не порівнюючи її з іншими. Кожна дитина унікальна, тому похвала повинна заохочувати малюка до розвитку власної індивідуальності. Не використовуйте порівнянь з іншими дітьми узагалі! Порівнювати можливо лише себе сьогоднішнього з учорашнім.
  4. У похвалі, як і в усьому, важливо не перестаратися. Не варто хвалити за кожну дрібницю, тоді сенс похвали втрачається, і вона вже буде не настільки цінна для дитини. Або можливий інший варіант – якщо ви дуже часто хвалите малюка, він буде чекати від вас похвали майже за кожну свою дію, а якщо не дочекається, то буде в розгубленості.
  5. Не варто хвалити дитину тільки за успіх. Звертайте увагу на деталі, реагуйте на найменші позитивні зміни в поведінці вашої дитини. Навіть у випадку помилок і невдач, хваліть за її стійкість і вміння триматися. Не варто також забувати, що похвала – це не обов’язково наслідок успіху. Успішних подій може бути не так багато, як хотілося б, тому хваліть дитину за її старанність і зусилля.
  6. Не потрібно згадувати минулих помилок і невдач. Не можна пов’язувати похвалу з якою-небудь попередньою невдалою подією. Наприклад, «От бачиш, цього разу у тебе вийшло, не те що минулого разу». Нагадування про помилку в минулому може заплутати дитину і вона не зрозуміє хвалите ви її чи нагадуєте про невдачу.
  7. Не поспішайте хвалити, приділяйте увагу тому, чим захоплений ваш малюк. Якщо ви намагаєтеся якнайшвидше похвалити його, він починає підозрювати вас у нещирості. Наприклад, якщо ваша дитина намалювала малюнок і принесла вам його показати, а ви, мигцем глянувши на нього, сказали «Молодець», «Розумниця», «Дуже красиво», то малюк може подумати, що вам нецікаво і ви хвалите його машинально. Така похвала з часом втрачає важливість для дитини, і наступного разу вона не зверне на неї уваги.
  8. Хвалити дитину потрібно, враховуючи її індивідуальність. Одній дитині буде добре, коли її похвалять привселюдно, для іншої – це зіпсований настрій та знецінення її досягнень. Адже, дитина може відчути нещирість і заздрість тих, перед ким її похвалили.
  9. Не варто об’єднувати похвалу з критикою. Наприклад, малюк зліпив з пластиліну виріб і ви йому говорите: «Досить непогано вийшло, але я впевнена ти можеш і краще». У цьому випадку ви хвалите дитину і відразу ж починаєте її критикувати, змушуючи думати, що її досягнення не таке вже й суттєве і що вона недостатньо старалася, так як могла би зробити і краще. Коли ви змішуєте похвалу і критику, дитина найвірогідніше забуде похвалу, але запам’ятає критику.
  10. Хвалити дитину необхідно, не обіцяючи їй, що вона обов’язково стане відомою людиною. Оцінка повинна бути об’єктивною, адже малюк вам вірить. Уявіть, яке дитина матиме розчарування, якщо десь в іншому колективі вона помітить, що є діти, які співають, малюють, танцюють значно краще, ніж вона.

У процесі виховання дітей позитивні емоції мають куди більш сильний вплив, ніж негативні, тому потрібно частіше хвалити дитину, ніж карати і лаяти. Схвалення з боку батьків допомагає вирости впевненою у собі людиною.

Джерело: