Як визначити фізичну готовність дитини до вступу до школи?
Фізична готовність до навчання в школі є найважливішою комплексною характеристикою особистості дитини старшого дошкільного віку, яка полегшує процес адаптації до школи (що є запорукою успішного навчання) та містить такі компоненти:
- позитивні показники стану здоров’я (відсутність захворювань; функціональний стан основних систем організму; ступінь опірності організму несприятливим впливам тощо);
- гармонічний фізичний розвиток (відповідність зросту, ваги й об’єму грудної клітки віковим нормам);
- розвиток функціональних систем відповідно до віку;
- високий рівень фізичної підготовленості в цілому й дрібної моторики зокрема;
- високий рівень самообслуговування та володіння культурно-гігієнічними навичками.
Наведемо короткий перелік нормативів, які повинна виконувати дитина шести років:
- Біг на 10 метрів — за 3 секунди.
- Стрибок у довжину з місця — 90 см.
- Стрибок у довжину з розбігу — 160 см.
- Стрибок у висоту з розбігу — 50 см.
- Стрибок з висоти — 45 см.
- Метання тенісного м’яча на дальність: хлопчики — 10 м, дівчатка —близько 6 м.
Добре, якщо до початку шкільного навчання дитина буде знати основні правила й володіти найпростішими навичками гри у футбол, баскетбол, настільний теніс. Чудово, якщо дитина вміє кататися на велосипеді, ковзанах, лижах, уміє триматися на воді. Крім того, заняття спортом на свіжому повітрі, рухливі ігри забезпечать координованість, спритність, витривалість, що, безумовно, стане необхідною базою для успішного навчання в школі.
Якщо ви не звертали серйозної уваги на цей аспект розвитку дитини, негайно беріться до виправлення цього недоліку. Щоденна ранкова зарядка, прогулянки й рухливі ігри на свіжому повітрі, відвідування басейну й спортивних секцій, що маляті під силу й до душі,— ось те, що ви можете зробити для своєї дитини вже зараз.
Звичайно, якщо дитина звикла мало рухатися, багато часу проводить на дивані біля телевізора, то у вас виникатимуть певні труднощі в організації нового способу життя.
Необхідно, щоб дитина бачила свій шлях від власної недосконалості до успіхів у володінні своїм тілом. Використовуйте дня цього наочні способи демонстрації досягнень. Наприклад, можна щодня записувати, скільки віджимань зробила дитина під час ранкової зарядки й підсумувати результат за тиждень. Можна порівнювати результат першого тижня місяця та останнього. У разі регулярних занять прогрес буде обов’язково, і це повинно заохочувати і дитину, і її батьків.