Туберкульоз, необхідність проведення БЦЖ та реакцій Манту
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (паличка Коха). Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність полягає у тому, що він є стійкий до навколишнього середовища. Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона тривалий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, грунті, снігу, льоді.
Передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової при чхані, кашлі, розмові.
Туберкульоз у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах.
Але це не значить, що контакт з хворим обов’язково приведе до захворюваності: все залежить від індивідуальної чутливості та імунної системи.
Збудник легко попадає в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в мирні відносини з імунною системою організму, яка контролює його перебування в організмі. В мирних стосунках з людиною паличка Коха знаходиться в сплячому стані в організмах більшості інфікованих осіб, проте захворювання не розвивається протягом усього життя. Лише у 10% осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання. Це насамперед особи з ослабленою імунною системою внаслідок багатьох захворювань. В першу чергу, ВІЛ- інфекція, яка вражає імунну систему, а також інші хвороби, які значно її ослаблюють: цукровий діабет, захворювання, при яких людина повинна приймати препарати, які пригнічують імунну систему (лікування онкологічних, ревматичних захворювань, профілактика відторгнення органів при їх трансплантації).
Крім зазначених категорій, підвищений ризик мають особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні, зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном.
Можуть також захворіти особи з міцним імунітетом при масивному попаданні збудника захворювання в організм, при близькому контакті з хворою на активний туберкульоз людиною.
Найбільш тяжко протікає туберкульоз у немовлят та дітей до року, так як, крім легень в цих випадках вражається головний мозок (туберкульозний менінгіт). Основна небезпека полягає в тому, що зустрітися з небезпекою можна будь-де, так як хворий на туберкульоз, навіть не підозріває про наявність хвороби.
Доцільність проведеня БЦЖ .
В теперішній час, імунізація вакциною БЦЖ – одна з найбільш важливих заходів попередження туберкульозу у дітей. Вакцина БЦЖ складається з ослаблених мікобактерій туберкульозу, тобто при введені в організм вони не можуть викликати розвиток туберкульозу. Імунна система починає боротися з збудником і виробляє захисні клітини.
Вакцинація проводиться зазвичай в пологовому будинку, на 3-4 день народження дитини.
Якщо є протипокази, термін переноситься. Щоб підтримати набутий імунітет, в 7 і 14 років проводиться ревакцинація при попередньо проведеній пробі Манту.
Що таке реакція Манту?
З метою раннього виявлення туберкульозу серед дітей та підлітків проводиться щорічно туберкулінодіагностика.
Туберкульозна проба або реакція Манту застосовується для своєчасної діагностики туберкульозу та виявлення дітей, які можуть захворіти при певних умовах. Також ця проба визначає наявність чи відсутність імунітету до цього збудника. Слід зазначити, що реакція Манту не є щепленям.
До цього часу – це основний масовий метод своєчасного виявлення туберкульозу серед дітей.
Відмовляючись від проведення реакції Манту своїй дитині, батьки ризикують пропустити момент своєчасного виявлення початку захворювання.
Проба Манту – питання і відповіді.
Чи це є щепленням?
Ні. Проба Манту не є щепленням. Це своєрідна алергічна проба, яка дозволяє виявити, чи інфікований організм мікробактеріями туберкульозу, та чи сформований відповідний імунітет.
Навіщо її робити?
Для виявлення інфікованих дітей, а також дітей, що потребуюсть вакцинації або ревакцинації.
Чи може проба Манту стати причиною захворювання?
Ні, не може.
Чи можна мочити місце проби Манту?
Так, можна. Цей стереотип склався у 60-70 роки, коли пробу робили не підшкірно, а крапаючи туберкулін на шкіру і роблячи насічки. Її справді не можна було мочити, але це вже давно не актуально. Руку можна мити навіть з милом, але не можна терти мочалкою.
Чого не можна робити?
Терти, чесати, обробляти дезинфікуючими засобами, заклеювати пластитем, бинтувати.
Як оцінити результат?
Результат негативний – реакція відсутня.
Результат сумнівний – є почервоніння будь-якого розміру без папули (ущільнення, що вивищується над шкірою), або папула розміром до 4 мм.
Результат позитивний слабковиражений – папула діаметром 5 -8 мм.
Результат позитивний середньої інтенсивності – папула величиною 9-14 мм.
Результат позитивний виражений – діаметр папули 15-16 мм.
Надмірна реакція (гіперергічна) – папула більше 17 мм., і є ознаки запалення (реакція лімфовузлів, запалена ранка…).
Якщо результат позитивний – дитина інфікована?
Не обов’язково.
Проба визначає, чи є в організмі лімфоцити, що мають досвід зустрічі із мікробактеріями туберкульозу.
Позитивний результат може бути ознакою не лише інфікування, але і присутності сформованого імунітету до туберкульозу як результату успішної БЦЖ. Тому негативний результат проби може свідчити про необхідність вакцинації (або ревакцинації).
Що свідчить про інфікування?
– результат проби Манту став більш вираженим, ніж попереднього разу (без вакцинації);
– гіперергічна реакція;
– папула діаметром більше 12 мм. протягом 4 років і більше.
Які протипокази проведення проби Манту?
– шкірні захворювання;
– гострі інфекційні захворювання;
– період загострення хронічних захворювань;
– алергічні стани;
– бронхіальна астма;
– карантин в дитячому колективі.