Як засяяти сонячній дитині
Як засяяти сонячній дитині.
Усі люблячі батьки прагнуть кращого майбутнього для своїх дітей. Коли ж справа стосується малечі з синдромом Дауна, деяких матусь і татусів сповнюють переживання – як вона адаптується у цьому світі, як соціум її сприйме, як вона навчатиметься у школі і що її чекає надалі? Це абсолютно нормальні хвилювання, за які не варто себе засуджувати. Окрім того, вони часто переповнюють і батьків нормо типових дітей. Та насправді саме матусі та татусі – це ті люди, які в першу чергу можуть допомогти дитині зростати щасливою і підкорювати вершини
Тож як допомогти сонячній дитині засяяти?
1. Прийняття. Все починається з цього. Потрібно прийняти свою малечу такою, яка вона є і полюбити усі її особливості. Врешті-решт, не всі ми великі художники чи письменники, лауреати Нобелівської премії чи вчені, які винаходять ліки від хвороб. І це нормально. Люди різні, відповідно і вершини, які ми підкорюємо різні. Від цього ніхто не є гіршим від інших. Головне завдання люблячих батьків – розвинути дитину на її можливий максимум. Але не прививати малечі комплекси через те, що їй щось вдається важче чи повільніше, ніж іншим.
2. Щоденні фізичні навантаження. Іншою помилкою батьків, на рівні з вимаганням неможливого, може стати навішування ярлика «моя дитина особлива, а отже не здатна ні на що». Тоді вони починають все робити за дитину, а її лінощі, небажання щось виконувати, засвоювати необхідну інформацію пояснюють діагнозом. Таким чином батьки лиш шкодять дитині, гальмуючи її розвиток. Малечу з синдром Дауна особливо важливо привчати дисципліні та розвивати її волю, адже саме це в майбутньому стане засадою її успішного в міру можливостей навчанням. Найкраще для розвитку волі і дисципліни підійде щоденна ранкова зарядка. Вона допоможе привчити дитину долати лінощі, дотримувати дисципліни, режиму та вимог дорослого, та авжеж сприятиме укріпленню організму.
3. Розвиваючі заняття. Маючи сонячного малюка, особливо важливо приділяти достатньо часу його розвитку. Для цього радимо сюжетно-рольові ігри ( пограйтеся у лікарів, у кухарів і т.д., що сприятиме розвитку пізнавальної сфери, а також вчитиме дотримуватись правил), вправи з нанизуванням на шнурівку, збір дрібних предметів, накидання на кільценанизувач (для розвитку координації та дрібної моторики), ігри з сортерами, дошками-вкладишами, пошук ідентичних картинок, групування предметів за певною категорією (розвиток уваги та мислення). Також ви можете ознайомитись з програмою «Маленькі сходинки», у якій є інформація щодо того, що повинна вміти робити дитина відповідно до її віку. Вихователі та спеціалісти ЗДО «Центр Пагінець» також завжди готові прийти вам на допомогу, порадивши ще більше корисних ігор та вправ. Головне для занять вдома, аби отримати результат, це їхня регулярність та системність.
4. Соціалізація дитини.
Для дітей з синдромом Дауна соціалізація особливо важлива. На жаль, не всі люди, а відповідно і діти, в нашому світі є достатньо толерантними та емпатійними. Важливо, аби сонячна дитина, зустрівшись з тими, хто ставитиметься до неї негарно лише через синдром, знала, що це не в ній проблема, а в тій особі. А для цього потрібен позитивний досвід взаємодії. Тож вчіть малечу іграм, аби вона вміла дотримувати правил, та сприяйте її спілкуванню з іншими дітьми – знайомте її з дітьми ваших друзів, запрошуйте її знайомих з садочка на дні народження та спільні походи в кіно. Заохочуйте дружбу малечі з однолітками.
5. Любіть дитину.
Закінчимо тим, з чого починали – головне дитину приймати і щиро її любити. Відчуваючи вашу любов та прийняття, дитина й сама вчитиметься любити й приймати себе. А позитивне ставлення до себе, віра в себе – основні засади щасливого життя. Тож давайте допоможемо вашим дітям засяяти разом!
Підготувала практичний психолог Ірина Михайлова