Чому виникають дитячі капризи і як їх позбутися?

батькам

Батьки карапузів 2-3 років часто скаржаться, що їхні милі, слух­няні діти раптом перетворилися на некерованих  чудовиськ. Завдяки тому, що сьогодні з’явилася велика кількість літератури для батьків, багато мам і тат вважають, що капризи та істерики — це закономірний етап у розвитку дітей молодшого дошкільноговіку, що в такий спосіб вони пізнають світ людських взаємин, визначають межі дозволеного й недозволеного, і це, зрештою, «саме мине».

Дійсно, капризи, що виникають у трирічної дитини, швидше за все, є виявом кризи трьох років, коли малюк прагне бути самостійним. Дитина відокремлює себе від навколишньогосвіту і виробляє своє власне до всього ставлення. Починається процес побудови власної індивідуальності. Із чого почати простіше всього? Звичайно, із протес­ту! Батькам важливо в цей момент зрозуміти, щоїхнє маля підросло і вимагає нового до себе ставлення. У протилежному випадку капризи будуть посилюватися.

Часто доводиться спостерігати таку ситуацію, коли дитина, щось ви­магаючи в мами, раптом падає на землю й починає кричати.

Мама розгублена, вона відчуває незручність. Та і з малям вона впоратися не може. Чому таке відбувається?

Непослідовність дозволів і заборон, коли мама дозволила, а тато заборонив, або сьогодні щось можна, а завтра вже не можна — призво­дить у дитини до таких нервових зривів. «Як же так, тато мені дозволяє їсти цукерки й заходити в глибокі калюжі, а мама — ні. Сьогодні мені не можна дивитися телевізор, а вчора було можна»,— думає маля.

Причини капризів та істерик можуть бути різноманітними:

 

Як позбутися капризів?

Як тільки дитина починає вередувати, залишайтеся поруч, дайте їй зрозуміти, що Ви її розумієте. Обійміть малюка, запевніть у своїй любові і намагайтеся відволікти від капризу, що так розбурхав його. Однак нічим не винагороджуйте дитину.

Якщо Вам не вдалося зробити це, дайте дитині спокій, не звертайте на неї уваги. Дайте відвести душу, але не беріть в цьому участі.

Не намагайтеся в цей час що-небудь доводити своїй дитині — це даремно. Сварка не має змісту, биття ще більше її розбурхає.

Будьте з дитиною наполегливі. Якщо Ви сказали «ні», залишайтеся і далі з такою ж думкою.

Коли дитина трошечки заспокоїться, обійміть її та заспо­койте: «Прикро, коли тобі хочеться щось зробити, а не виходить. Але в тебе обов’язково вийде».

 

Є  ситуації, коли дитина за допомогою своїх капризів та істерик намагається маніпулювати дорослими.

Це випадки, коли малюк знає, що якщо він буде впиратися або вередувати довго, то мама обов’язково поступиться, бо він запам’ятав, що колись так уже траплялося. Кращий засіб — не йти на поводу в ди­тини. Якщо це можливо, просто вийдіть із кімнати. Спроби умовити або поговорити з дитиною можуть мати зворотний ефект. Поговоріть із нею тоді, коли вона заспокоїться.

 

Не здавайтеся, навіть якщо напад у дитини відбувається в громад­ському місці. Найчастіше допомагає тільки одне — взяти її за руку й повести.

Коли малюк заспокоїться, поговоріть із ним ласкаво. Розкажіть йому, як Вас засмутило, що він так себе поводив. Висловіть упевненість, що надалі він буде поводитися краще. Запевніть дитину, що Ви од­наково її любите і переконані, що вона ніколи більше не буде пово­дити сяпогано, навіть якщо щось буде не так, як їй хочеться. Подібна розмова з малюком необхідна, щоб у нього не виникло почуття про­вини, як це нерідко трапляється після бурхливих сплесків гніву.