Дитячі розважальні центри: як не нашкодити дитині
Автор: Василькіна Юлія Костянтинівна, дитячий психолог
Шум. Найбільша напруга при перебуванні дитини в дитячій ігровій кімнаті створюється за рахунок слухової гіперстимуляції: це, в першу чергу, загальний рівень шуму, обумовлений одночасною роботою багатьох автоматів і атракціонів, дитячими вересками. А також гучні, і часом несподівані звуки, які може видавати ігровий автомат.
Звичайно, завелика і візуальна стимуляція – велика кількість яскравих кольорів, картинок. Багато світлових ефектів: мерехтіння і спалахи одночасно і повсюди.
Все це створює підгрунтя для «зриву».
Є і розумове перенапруження. Якщо дитина грає на автоматах – то це завжди досить короткі ігри. Тільки вдумався, зрозумів принцип, а гра вже і завершилася. Виходить, що дитина протягом години-двох (особливо якщо цей час «проплачений» іменинником) переходить від автомата до автомата. І кожні 3-4 хвилини змушена розбиратися з новою грою. Відбувається перенапруження розумових здібностей, а також моторних функцій.
Діти зазвичай говорять, що їм подобається в ігрових центрах. Їх захоплює незвичайність обстановки – як раз велика кількість різних світлових і візуальних ефектів, звуків, «доступні» гри.
Але коли дитина перезбуджується, починає вередувати, не реагуючи на слова дорослого, істерить або плаче, вона сама не може пов’язати це з перевантаженням нервової системи. А ось уважному дорослому це очевидно.
Як регулювати перебування дитини в розважальному центрі
- Дитячі розважальні центри – в цілому непогане дозвілля, якщо воно відбувається не часто.
- Дітей до 3-4 років я взагалі не рекомендувала б водити в великі центри з ігровими автоматами. Чим дитина молодша, тим перезбудження імовірніше, так як зони мозку, що відповідають за сприйняття і переробку інформації, ще не є зрілими.
- Для дітей цього віку є інші можливості – для них створюються тихі простори з більш м’якою сенсорної стимуляцією. Там, як правило, є система гірок, кульковий басейн, арт-зона, зона для ігор. Це відповідає віку дитини до 4 років, яка пізнає кольору, форми, поверхні, звуки, а також можливості свого тіла.
- Звичайні дитячі ігрові клуби відносно добре переносяться дітьми у віці 9-10 років, так як у них більш зрілі механізми регуляції.
- Встановіть чіткі межі заздалегідь, виходячи з особливостей дитини. Наприклад: «Ти побуваєш в лабіринті, а потім зможеш пограти на 5 автоматах». Слідкуйте за дотриманням домовленості, і не давайте себе вмовити на більше.
- Вирішуючи влаштувати день народження в такому просторі, будьте уважні і прискіпливі. Прийдіть в той час, на який ви плануєте подію, і перевірте актуальний рівень шуму. Подивіться, де саме будуть проходити розваги: в окремій шумоізольованій кімнаті, де дітям буде добре чутно аніматора, або на сцені в загальному залі, де аніматору доведеться перекрикувати загальний шум. І не рекомендую купувати ігрові карти на 2 години: однієї години цілком достатньо.
- У кожному, навіть дуже шумному центрі є місця більш тихі (наприклад, зона гірок, боулінгу). Відстежите їх, і періодично направляйте туди дитину.
- Обов’язково багато поїть дитину! Дотримання водного балансу буде перешкоджати надмірному збудженню.
- Не намагайтеся стимулювати дитину «спробувати все», навіть якщо за це вже заплачено організаторами свята. Краще, якщо вона зіграє на меншій кількості автоматів, але не перевтомиться.
- Якщо карта, видана вам, дозволяє зберегти на ній суму, постарайтеся обмежитися годиною ігор. Пообіцяйте дитині прийти ще.