Чому не варто купувати дітям багато іграшок?
Причини не купувати дітям багато іграшок:
- Дитина розвиватиметься ефективніше. Деякі батьки вважають, що велика кількість іграшок допоможе дитині швидше розвивати необхідні навички. Насправді це не так. Дитяче сприйняття влаштовано таким чином, що для збереження уваги в зоні видимості дитини має перебувати не більше п’яти предметів одночасно. Коли об’єктів навколо малюка більше, йому стає важко зосередитися на одному з них, а значить, увага не концентрується, а, навпаки, розсіюється.
- Дитина ростиме винахідливою. Допитливість і винахідливість розвиваються у дітей тоді, коли їм потрібно придумувати і створювати іграшки самостійно. Згадайте, як, наприклад, ми грали в дитинстві гудзиками, уявляючи їх людьми, або кульбабками, нанизаними на звичайні палички. Кукурудзяні качани, палички, коробки – все оживало в наших дитячих руках і обростао історіями. На жаль, сучасні іграшки в більшості своїй не розраховані на розвиток творчого мислення і, взаємодіючи з ними, дитина не отримує нових знань, а це значить, що потенціал дослідника в ній потихеньку зменшується.
- Розвиватиметься інтерес до книг і мистецтва. Занадто велика кількість іграшок послаблює у дітей тягу до інших занять. Коли іграшок мало, і дитина вже награлася з ними, то починає цікавитися читанням, мистецтвом, тобто шукає для себе інші цікаві справи, якими можна зайнятися. Коли ж іграшок занадто багато, вона буде цілими днями возитися тільки з ними, і їй будуть нудні книги, ігри за правилами, музика, малювання та інші види творчості. Саме книги, мистецтво, а не іграшки, формують творчі особистості з багатою уявою, креативністю і жвавим розумом.
- Формуватиметься наполегливість. Розвиток наполегливості теж залежить від кількості іграшок, що оточують малюка. Коли дитині попадається одна складна «штуковина» (пазл, конструктор, збірна модель, логічна гра), вона буде терпляче і наполегливо з нею розбиратися. Когда ж навколо малюка безліч більш простих іграшок, над якими не потрібно думати, він швидко кине спроби розібратися самостійно зі складною і почне гратися в щось інше. Це призведе до того, що дитина так і не навчиться доводити до кінця складні справи.
- Дитина не ростиме бездумним споживачем. Володіючи великою кількістю іграшок, діти перестають їх цінувати. Причому кожна нова іграшка цінна для дитини все менше і менше, і, погравши з нею день-два, дитина починає просити нову, щоб знову відчути радість від володіння новою річчю. Виробники іграшок підживлюють в дітях це бажання, формуючи з них споживачів.
- І цінуватиме свої речі. Діти, яких батьки “завалюють” іграшками, знають , що варто черговий ляльці або машинці зламатися або загубитися, як батьки тут же куплять нову. Такі малюки не бережуть свої іграшки, і аналогічне ставлення до речей проносять через все життя. Зараз п’ятирічний малюк не цінує свої машинки і не переживає, що згубив одну з них в садку, а через кілька років він забуде десь дорогий смартфон, і просто попросить у батьків новий. Потім він буде розбивати машини, витрачати гроші на дурниці.
- Дитина навчиться робити усвідомлений вибір. Діти, яких не надто балують іграшками, дуже ретельно ставляться до їх вибору. У той час як розпещений малюк змете в магазині з полиць всі іграшки без розбору, дитина, яка отримує нову ляльку або машинку тільки у свята, буде довго вибирати потрібну, навчаючись таким чином аналізувати. Він проведе півгодини біля вітрини, уважно розглядаючи іграшки, оцінюючи їх інтелектуальну цінність, зовнішній вигляд, матеріал, і зробить усвідомлений вибір на користь якоїсь із них.
- Знову буде широ радіти подарункам і святам. Коли дитина отримує дуже багато іграшок, дорослим стає важко її чимось здивувати. І дійсно: що можна подарувати дитині, у якої і так все є? Тому природно, що замість щирої радості мама з татом побачать лише байдужий вираз обличчя свого чада, що розгортає черговий подарунок. І свято таким чином перестає бути для дитини особливою подією, в той час як діти, які отримують подарунки рідко, будуть з нетерпінням очікувати цього дня.
- Навчиться спілкуватися. Психологи стверджують, що чим менше у дитини іграшок, тим цікавіше їй спілкуватися з іншими дітьми. Вони значно краще навчаються реальному спілкуванню і взаємодії.
- У дитини не буде «непотрібних» іграшок. Іграшки потрібні не тільки для того, щоб в них гратися. Психологи стверджують, що іграшка має особливу роль у формуванні особистості і майбутнього дитини. Вона допомагає їй зрозуміти світ, в якому вона живе, сформувати думку про себе і оточуючихлюдей. Іграшка здатна сформувати або істотно вплинути на цінності дитини і таким чином визначити в деякій мірі її майбутнє. Тому мудрі батьки звертають увагу на те, в які іграшки граються їхні діти, ретельно вибирають іграшку, звертаючи увагу на вік, зовнішній вигляд, матеріали, практичну і інтелектуальну цінність іграшки. Будемо чесні: далеко не всі іграшки мають таку цінність. Але чим рідше батьки купують іграшки, тим більше уваги приділяють цьому аспекту.
Отже, скільки ж іграшок потрібно дитині?
Відповісти на це питання з математичною точністю не можна, однак кожна іграшка повинна бути потрібною, а покупка її запланованою: якщо малюк мріє про дорогу залізницю, то подаруйте йому її на день народження, якщо у дівчинки вже вісім ляльок, то не варто купувати їй дев’яту .
Є три ради, які допоможуть батькам «убезпечити» себе від придбання зайвих іграшок:
- Не купуйте іграшки мимохідь, проходячи повз них в супермаркеті.
- Не даруйте дитині іграшки «на виріст»: якщо вона ще не цікавиться конструкторами, то не варто захаращувати ними кімнату.
- Ніколи не йдіть у дитини на поводу, навіть якщо вона влаштовує істерику в магазині. У будь-якій ситуації ваше «ні» має звучати твердо і впевнено.
І, звичайно, не забувайте, що щасливе дитинство вимірюється увагою батьків, а не кількістю машинок і пупсів в дитячій кімнаті. Проводьте з дитиною якомога більше часу, грайте в рольові ігри, придумуйте свої захоплюючі історії, перетворюючи в дикий ліс палас в передпокої, і тоді ваш малюк буде щасливий!