Як допомогти дитині знайти друзів
«Моя дитина ні з ким не грається», «Він завжди один, до нього ніхто не підходить», «Дочка тягнеться до дітей, але вони її проганяють» – якщо у дитини проблеми зі спілкуванням з однолітками, батьки намагаються їй допомогти. Як зробити це максимально ефективно?
Чому дитина не може знайти друзів
Чим молодша дитина, тим менше у неї навичок спілкування. Якщо вона занадто пасивна або, навпаки, нав’язлива, це може викликати роздратування, агресію та інші негативні емоції з боку оточуючих дітей.
Допоможіть дитині завести друзів. Намагайтеся гуляти у дворі або на дитячому майданчику в один час з іншими дітьми. Для дитини, яка не ходить в садок, можна знайти цікаві гуртки, секції. У малюка старше п’яти років повинне бути своє середовище, компанія, приятелі, спілкування. Однієї мами йому вже недостатньо!
Навички спілкування
Щоб завести друзів і зберегти дружбу, дітям необхідно опанувати певними навичками. Дитина повинна вміти включатися в групову діяльність, і перший такий досвід вона отримує ще в пісочниці.
Наукові дослідження, де порівнювалися стратегії дітей в пісочниці і прийняття їх групою однолітків, дали цікаві результати. Виявляється, малюки, які відразу ж намагалися включитися в загальну діяльність і проходили в самий центр пісочниці, зустрічали опір інших дітей, і виникав конфлікт. Дітей, які залишалися на краю пісочниці, ніхто не помічав. Успіху добивалися ті діти, які спочатку пристроювалися зкраєчку групи, починали копіювати те, що робили інші, і потроху просувалися до центру. Поступово вони досягали центру і прекрасно там себе почували.
Таким чином, щоб включитися в спільну діяльність, дитині потрібно, по-перше, бути обережною, вміти підлаштовуватися під ситуацію, але при цьому бути досить наполегливою, вміти впоратися з труднощами. Для того, щоб тебе прийняли, потрібно опанувати справжнім мистецтвом дружби. Наприклад, навчитися долати можливі конфлікти. Діти не люблять ровесників, які критикують і висміюють інших. Однак не завжди дружелюбність викликає у відповідь дружелюбність. Якщо деяким дітям треба навчитися поводитися більш відкрито, то іншим, навпаки, треба намагатися стримувати себе, так як через нав’язливість і зайву увагу до оточуючих вони викликають неприязнь.
Дитячі садки необхідні якраз для того, щоб дати малюкові перший соціальний досвід. Комунікативні навички діти набувають, в першу чергу, від своїх однолітків і тільки потім – від батьків.
Часто батьківська гіперопіка і підвищена тривожність призводить до того, що дитина стає пасивною, переляканою, нервовою і, як наслідок, не викликає поваги у однолітків. Дуже важливо розвивати дитину не тільки інтелектуально, а й фізично. Дитина, яка впевнено рухається, володіє своїм тілом, відразу ж сприймається позитивно.
Якщо ваша дитина задирака, то краще підібрати їй одного друга молодшого віку, якого доведеться опікати. Якщо дитина, навпаки, надто поступлива, бажано знайти більш активного товариша. Задирака дізнається, що можна заробити авторитет, не вдаючись до агресії, а сором’язлива дитина, навпаки, перейме нові стратегії більш активного одної.
Чим можна допомогти дитині?
Які ж уміння і риси характеру необхідно розвинути дитині, щоб вона з легкістю здобувала друзів
- Впевненість у собі.
Дитина, яка впевнена в собі, знає, що її люблять, поважають і цінують, буде з легкістю сходитися зі своїми однолітками. Щоб розвинути цю якість, батьки повинні сприймати свого малюка, як дорослу особу, радитися з нею, прислухатися до її думки, вчити приймати самостійні рішення і підтримувати її у всіх починаннях.
- Уміння знайомитися.
Згадайте, як у дитинстві ви знайомилися. Всього одна фраза могла перетворити незнайому дитину у вашого друга: «Привіт. Давай дружити. Мене звуть Коля (Аня) ». Навчіть свою дитину найпростішим і поширеним фразам, які допоможуть знайти друзів. Якщо дитина соромиться, можете запропонувати потренуватися на своїх іграшках. Нехай ведмедики і зайчики стають друзями, граються, спілкуються. Це без сумніву допоможе дитині стати більш розкутою.
- Розуміння людей.
Після прогулянки на майданчику обговоріть з дитиною, як відбувалися ігри, хто грався, а хто стояв осторонь і нудьгував. Розпитайте малюка, що його порадувало, а що знітило. Звичайно, дитині важко зрозуміти кожну дитину, яка грається в пісочниці. Іноді вона не знає, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Ви можете допомогти їй: відтворіть ситуацію в ігровій формі і розкажіть дитині, як краще вчинити, щоб уникнути конфлікту і підкріпити дружні відносини з кожним малюком.
- Вчимо ділитися.
Не кожна дитина розуміє, чому вона повинна давати свої іграшки комусь ще. Роз’ясніть малюкові, що це допоможе йому знайти друзів. Дитина повинна вміти ділитися і мінятися іграшками. Саме з цього і починається розвиток манери спілкування, яка дозволить карапузу спокійно реагувати на конкуренцію і враховувати думку інших членів групи.
- Вихід з конфліктних ситуацій.
Навіть сама тиха дитина може виявитися в конфліктній ситуації. Батьки повинні навчити малюка говорити «ні», «я не буду слухати ваші обзивання» і так далі.
- Друзів не можна купити.
Найчастіше діти, які не можуть знайти собі друзів, починають приманювати однолітків солодощами та іграшками. У деяких випадках це допомагає, проте буває і так, що нові «друзі» спілкуються з дитиною тільки тоді, коли у неї багато цукерок або іграшок. Щоб цього не сталося, і навчіть дитину робити щось цікаве, що може привернути інших малюків, які захочуть теж навчитися робити папугу з паперу або намиста з бісеру, а може і будиночок із сірників.
- Не забуваємо про усмішку.
Всім подобаються добрі люди, які привертають увагу своєю відкритою посмішкою. У веселих, усміхнених людей і друзів більше, ніж у похмурих і плаксивих. Тому навчіть свою дитину на все дивитися з оптимізмом, в кожній ситуації знаходити позитивні моменти. Нехай дитина запам’ятає основне правило і слідує йому: “Гарний настрій сприяє спілкуванню, тому посміхайся, незважаючи ні на що».
Важливо!
- Ніколи не сваріть свою дитину при однолітках і не кажіть погано про її друзів.
- Не варто розповідати при інших батьках або дітях, що вважаєте вашу дитину сором’язливою або лякливою – вони можуть розповісти це вдома, і завтра ваша дитина почує це від ровесників.
- Якщо у вашої дитини лише один друг, не переживайте – це нормально. Не нав’язуйте їй спілкування з великою кількістю друзів, нехай дитина сама вирішує.