Гепатити — перші ознаки, лікування та профілактика

Що таке вірусний гепатит?

Гепатит — це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусну природу. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С. За поширеністю вони займають перші позиції.

Щоб розібратись, що таке гепатит, треба розуміти будову та функції печінки. Основні клітини цього життєво необхідного органу називаються гепатоцитами. Саме вони відповідають за продукцію жовчі, беруть участь у переробці токсинів та небажаних речовин, що потрапили в організм. Вірус вражає гепатоцити, внаслідок чого печінка не може нормально функціонувати: вона наповнюється кров’ю і з’являються осередки фіброзу.

Якщо організм позбавляється захворювання, клітини печінки швидко відновлюються. У деяких випадках розвивається хронічне запалення, що призводить до цирозу та печінкової недостатності.

Види гепатитів

Говорячи про гепатит, йдеться про 5 основних видів вірусу:

Захворювання не обмежується 5 основними видами гепатиту. Сьогодні активно вивчаються більш рідкісні форми — гепатит F, TTV, SEN, G.

Гепатит — це загальна назва захворювання, що призводить до запалення печінки. Але також запалення може бути спричинене й іншими чинниками: наприклад, жовтою лихоманкою, краснухою, вірусом Коксакі тощо.

Перші симптоми та ознаки

Інкубаційний період захворювання досить тривалий, часто воно має прихований перебіг, тому перші симптоми можуть з’явитися не одразу.

Загальні ознаки гепатиту всіх видів:

Не варто забувати, що перебіг захворювання може відрізнятися залежно від виду вірусу, що став його збудником.

Шляхи передачі

Вірус гепатиту має досить широкий спектр шляхів ураження:

Механізм розвитку гепатиту в людини

Гепатит розвивається поступово — коли вірус потрапляє до організму, він одразу атакує печінку. Уражені гепатоцити починають відмирати або пошкоджуються, а далі вмикається складний механізм, в основі якого лежить імунологічна дія. 

Т-лімфоцити імунної системи впізнають вірус і атакують уражені гепатоцити. Тому вони остаточно гинуть, після чого розвивається запалення печінки. Вона не справляється зі своїми функціями, жовч потрапляє до кровотоку.

Клітини печінки мають здатність швидко відновлюватись, але це залежить від особливостей організму. У деяких випадках відбувається постійне ураження вірусом нових гепатоцитів, їхня загибель та відтворення нових клітин. Така регулярна боротьба є хронічним гепатитом.

Згодом тканини печінки заміщуються рубцями та розвивається цироз.

Куди звертатися по допомогу?

Якщо ваше самопочуття погіршилося, насамперед зверніться до сімейного лікаря, а у важкому стані – викликайте швидку допомогу. Не приховуйте обставин, за яких могло статися інфікування. Це дуже важливо для постановки правильного діагнозу!

Сімейний лікар видає направлення на аналізи, а також на консультацію до інфекціоніста та гастроентеролога.

Алгоритм обстеження на гепатит включає:

Діагностика гепатиту рекомендована:

Пам’ятайте: не варто займатись самодіагностикою та самолікуванням. В Україні кожен пацієнт має право на безкоштовне лікування за державний кошт. Сімейний лікар розповість алгоритм дій для отримання безкоштовних медикаментів. 

Якщо у вас виникли труднощі в комунікації з лікарями і ви не можете отримати належну медичну допомогу – звертайтесь до благодійної організації «100% життя».

Як лікувати гепатит: загальні принципи

Основою попередження вірусного гепатиту є вакцинація. Але, на жаль, універсального рішення не існує.

Вірус типу А

Вірус типу В

Рекомендовано пройти курс щеплень людям із груп ризику:

Вірус типу С

Вірус типу D

Вірус типу Е

Важливо! Не можна вживати препарати без призначень лікаря та купувати за кордоном лікарські засоби, які не зареєстровані в Україні.

Гепатит: лікування дієтою

Дієта при гепатиті є обов’язковою частиною терапії. Основним принципом дієтичного харчування є зниження навантаження на печінку і ШКТ. 

Рекомендовано:

Профілактика: як захиститися від гепатиту

Вагітні жінки, які хворіють на гепатит, повинні обов’язково звернутись по допомогу до лікарів. Сучасна медицина робить усе можливе задля зниження ризику передачі інфекції від матері до дитини.

Гепатити виліковні, проте деякі їх види занадто агресивні та загрожують фатальними наслідками. Дбайте про себе і рідних. Дотримуєтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до лікаря.

Використані джерела: https://prozdorovia.in.ua/statti/hepatyty-pershi-oznaky-likuvannia-ta-profilaktyka/