Емоційне вигорання: що потрібно знати та як це зупинити
Вигорання включено до 11-го перегляду Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-11) як професійне явище. Воно не класифікується як медичний стан, тобто не вважається хворобою. Згідно з МКБ-11 вигорання – це синдром, що вважають результатом хронічного стресу на робочому місці, з яким не вдалося успішно впоратись.
Професійне вигорання характеризується трьома вимірами:
- почуття виснаження або браку енергії,
- відстороненість від своєї роботи або почуття негативізму чи цинізму, пов’язані з роботою,
- знижена професійна ефективність.
Як зупинити професійне вигорання:
Відпочинок. Якщо навіть після вихідних ви почуваєтесь виснаженими, немає сил встати з ліжка, а думка про черговий робочий день сповнює вас відчаєм, можливо вам саме час по можливості взяти хоча б коротку відпустку у декілька днів. Якщо ж такої можливості немає, потрібно організувати свій час таким чином, аби у вас був принаймні один вихідний день повністю вільний від виконання робочих завдань. Чудово буде організовувати собі так само вільний від роботи вечір посеред робочого тижня. Не варто нехтувати відпочинком. Адже виснажений оргіназм не лише не матиме ресурсів для виконання професійних завдань, а й буде більш сприятливим до хвороб. Ваше власне здоров’я має бути вашим головним пріоритетом.
Сон. Необхідно налагодити режим сну. Для відновлення сил доросла людина повинна спати не менше 8-9 годин щоденно, а не лише у вихідні дні. Плануючи свій день, враховуйте це і привчайтесь виділяти достатньо часу на сон. Адже постійно нкдосипаючи врешті-решт ви однаково стаєте менш продуктивними, менше встигаєте виконати запланованих завдань і в результаті отримуєте більше стресу.
Хобі. Не самою роботою має бути наповнене ваше життя. Кожному потрібна справа для душі, яка не буде ніким оцінюватись чи контролюватись, а приноситиме лише щире задоволення від процесу. Хобі може не лише збагатити ваше довкілля, а й стати тим самим ресурсом, яке наповнюватиме вас гормоном щастя й допомагатиме подолати й найпохмуріші дні.
Робота з тілом. Спробуйте розслаблюючі активності, які можуть допомогти при стресі, такі як йога і медитація, або ж навпаки зробіть своїм ритуалом регулярні фізичні навантаженням. Спорт може допомогти вам краще боротися зі стресом та відволікти ваші думки від роботи. Головне обрати ту діяльність, яка найкраще вам підходитиме.
І головне, не бійтесь просити й шукати допомоги та підтримку. Якщо ви звернетесь до колег, друзів чи коханих, підтримка та співпраця можуть допомогти вам впоратися. Окрім того, вам може морально полегшать через те, що хтось вас вислухав та зрозумів. Також ви завжди можете звернутись до працівників психологічної служби. Ви не самі.
Джерело:https://www.mh4u.in.ua/shukayu-dopomogu/shho-take-vygorannya-i-yakym-vono-buvaye/
Підготувала практичний психолог Ірина Михайлова