3 фрази, які не можна говорити, якщо дитина зазнала невдачі
Коли дитині погано не через розбиті коліна, а, наприклад, через прикру невдачу або програш, дуже хочеться її підтримати. Тільки не зрозуміло, як це зробити. З дорослими- і то не завжди виходить. А тут і дивитися на свого “страждальця” боляче. Річард Шортер в своєму блозі Non-perfect Dad ( «Неідеальний батько») пояснює, як бути, чого точно не можна говорити і що зробити, щоб дитина після невдачі не кинула те, чим тільки почала займатися.
1. «Та це просто шкільні змагання / олімпіада, чому ти так засмучуєшся?»
Ваша дитина тільки що програла важливе для неї змагання (нехай буде з плавання) або шкільну олімпіаду. Вона насупилася і сидить в машині, ледь стримуючи сльози. Як батько, який потрапив в цю складну ситуацію, ви, ймовірно, скажете три речі, які першими прийдуть вам в голову. Три абсолютно вірні і правдиві речі, але абсолютно даремні в цей момент. Сидячи в машині і дивлячись на дитину, убиту горем, ви, швидше за все, захочете сказати їй: «це всього лише плавання», «це просто шкільна олімпіада». У всесвітніх масштабах ви, звичайно, абсолютно праві: це всього-на-всього заплив в басейні. Але для дитини в цей самий момент програне змагання – найважливіша річ на світі. І важливі змагання. Так, її переживання здаються вам перебільшеними. Але кажучи «це ж всього-на-всього …», ви позбавляєте дитину щирих поривів досягти успіху в тому, що для неї так важливо.
2. «Ти це переживеш»
Друга річ, яку ви, швидше за все, скажете дитині. Так і є. Вона переживе це. Дітям властиві неймовірна гнучкість і винахідливість. В емоційному плані вони насправді набагато сильніші, ніж ми думаємо. Але повторюся: сказавши це, ви анітрохи не поліпшите ситуацію. У цей момент діти не хочуть «справлятися з цим», їм хочеться переживати. Їм потрібно переживати. Вони засмучені, і печаль – це природна реакція людини, до якої ми повинні нормально ставитися. Подумайте про те, що, коли ваша дитина стане дорослою, їй доведеться переживати по-справжньому серйозні і сумні моменти. Ви навряд чи порадієте, якщо в таких випадках вона буде придушувати емоції і відмовлятися ділитися переживаннями зі словами «ну нічого, переживу». Пригнічені емоції не забуваються. Вони завжди повертаються і найчастіше з серйозними наслідками. Для здоров’я вашої дитини набагато краще демонструвати емоції і проживати їх. І неважливо, що це за ситуація: програний заплив в басейні, трійка за контрольну або смерть улюбленої собаки.
3. «Ти зробив все, що міг»
Ви точно спробуєте підбадьорити дитину і цим, коли дві попередні фрази не спрацюють. Може ваша дитина дійсно зробила все, що було в її силах. Тільки зараз їй не потрібні втішні призи. Вона хотіла справжню нагороду і боролася за неї.
Так що ось моя порада для цієї захоплюючої подорожі на машині:
- По-перше, переконайтеся, що ваші мова тіла і вираз обличчя показують: «я знаю, що тобі дуже боляче, але я тут, я з тобою поруч».
- По-друге, не бійтеся мовчання. Не бійтеся сліз. Не бійтеся страждання. Вони – невід’ємна частина людського досвіду і емоцій. Ми, батьки, часто поспішаємо витирати сльози, намагаємося якнайшвидше змінити все на краще. Але в такі моменти нашим дітям потрібно бачити, що ми не засуджуємо їх, що вони можуть щиро висловити свої емоції. Їм потрібно знати, що ми не перестаємо любити їх. Вони потребують нашої присутності, розуміючого поплескування по плечу, виразу обличчя, яке показує: «Я бачу, який ти засмучений».
- І останнє: просто слухайте. Дозвольте дитині вилити душу. Це – найкраще, що ви дійсно можете зробити для неї в хвилини розчарування. Не потрібно перекривати потік емоцій.