5 надійних способів виростити марнотрата. “Шкідливі” поради.
Кожен стикався з людьми, які не вміють контролювати витрати, не цінують чужу працю і думають, що гроші беруться з повітря. Яна Філімонова розповідає, що потрібно робити батькам, які мріють виховати саме таку людину (або вже на шляху до цього).
-
Купуйте дитині дорогі речі на першу вимогу
Люди, які не знають ціни грошам, зовсім не вміють зіставляти свої бажання з реальним доходом. Вони залазять в борги, виправдовують свої витрати «підняттям настрою» і колекціонують дорогі дрібнички. І вчити такому підходу можна з дитинства. Купуйте дитині іграшки і техніку тільки тому, що у всіх це є, а інакше не круто. Міняйте телефон з таким же функціоналом на більш крутий, щоб донька чи син не виглядали «гірше всіх». Купіть в борг божевільно дорогий наряд на випускний замість того, щоб оплатити репетитора, візьміть кредит заради шикарної відпустки і робіть інші божевілля.
-
Розповідайте (і показуйте), що за гроші можна купити все
Потрібно перебільшувати роль грошей, приписувати їм всемогутність. Адже можна не вирішувати проблеми, коли можна просто відкупитися. Чи не здав іспит – дай преподу «на лапу». Не користуєшся успіхом в компанії – купи модних шмоток і айфон останньої моделі. Заохочуйте свою дитину в цьому: купуйте дорогі речі, щоб вона була не гіршою, вирішуйте за гроші її проблеми в школі, а потім і в університеті.
-
Не залучайте дитину до планування бюджету
Діти, яких батьки з певного віку посвячують в структуру доходів і витрат сім’ї, досить швидко вчаться співвідносити ціни на речі, їжу і одяг з татовою і маминою зарплатою. І іноді навіть зменшують свої бажання («Та нічого страшного, мам, не так уже мені й потрібен планшет»). Але наша мета, як ми пам’ятаємо, в протилежному. Тому не називайте дитині своєї зарплати, не розповідайте про витрати на квартиру, їжу, машину, комунальні платежі і щорічний відпочинок. Адже це не дитяча справа!
І не потрібно брати сина з собою в магазин, щоб він випадково не дізнався, скільки коштували нові меблі для його кімнати. Нехай думає, що все з’являється як за помахом чарівної палички. Потрібне нове комп’ютерне крісло, а заодно і стіл? Батьки їх до вечора «начаклують». Новий рюкзак? Будь ласка. Нехай у дитини складеться враження, що можливість купити ту чи іншу річ визначається не вартістю і фінансовим становищем сім’ї, а її бажанням. Або силою істерики, яку вона влаштує.
-
Не дозволяйте підлітку підробляти
Ну чим хорошим може зайнятися старшокласник? Носитися по кур’єрським замовленнями, сидіти на телефоні і відповідати на дзвінки, бігати з підносом від одного столика до іншого? У цьому немає сенсу, якщо родина не має потреби в додаткових грошах і на їжу всім вистачає. Хай не ганьбиться і не витрачає час даремно.
А ви тим часом вб’єте кількох зайців. По-перше, ви вселите дитині думку, що не варто і намагатися заробити гроші, якщо не впевнений, що заробиш багато. По-друге, позбавите її можливості відчути, наскільки важко часом дістаються гроші – а заодно мотивації до навчання та кар’єрного росту.
-
Давайте кишенькові гроші без будь-якої системи
Коли є можливість, можете давати їх в необмежених кількостях і додавати ще, якщо вони раптом закінчилися. Коли ж такої можливості немає – не біда! Як ми вже говорили, привчити дитину до хаотичних витрат можна і з низьким бюджетом. Просто іноді видавайте дитині будь-які суми під настрій, або, наприклад, після премії. Головне правило – ці дотації повинні бути хаотичними. Ще краще, якщо розмір «грошових премій» для дитини іноді буде сильно перевищувати розумний і бити по сімейному бюджету. Так дитина остаточно переконається, що розмір кишенькових грошей залежить від гарного настрою тата або вміння підлеститися до мами, і в майбутньому неодмінно перенесе це відношення на свою зарплату і керівництво.