Пагінець → Новини → “Особливий” малюк на порозі дитсадка: практичні поради
“Особливий” малюк на порозі дитсадка: практичні поради
аутизм батькам синдром Дауна
- Перше, що ми хочемо вам сказати: «Цінуйте час!» Чим раніше ви почнете шукати фахівців, які нададуть допомогу в розвитку і вихованні малюка, тим успішніше він підготується до дитячого садка і легше адаптується в ньому. Дуже важливо пройти програми раннього втручання (допомогу у цьому вам радо нададуть на нашому консультпункті та у групі соцпатронату). Наші спостереження і дослідження показують, що діти, які отримали допомогу в ранньому віці, легше адаптуються і більш успішні в соціалізації.
- Заздалегідь познайомте малюка з тими дорослими, які будуть його оточувати, з дітьми групи, яку він буде відвідувати. Покажіть дитині маршрут в дитячому садку, щоб вона відчула себе безпечно і впевнено по дорозі в свою групу. У самій групі теж багато цікавого. Всі приміщення групи: ігрову, спальню, туалет – треба досліджувати.
- З найпершої зустрічі важливо встановлювати партнерські, довірчі відносини з персоналом групи. Будьте відверті! Говоріть про свої переживання й проблеми. Нам дуже важливо знати не тільки про те, що вас хвилює, а й які шляхи вирішення ви бачите. Як би не було складно розповісти про проблему, говоріть щиро. Нам важлива достовірна інформація про досягнення вашого малюка, не перебільшуйте і не прикрашайте ситуацію. Тільки спільними зусиллями ми знайдемо найбільш ефективні підходи до вирішення питань, що хвилюють і вас, і нас.
- Дуже важливо, щоб дитина була готова до режиму дня в дитячому садку. Постарайтеся, починаючи з заключного етапу програм раннього втручання, перебудувати режим дня малюка, максимально наблизивши його до розпорядку дитячого садка. Не забувайте про своєчасний підйом, денний сон (з 13 до 15 години) і вечірній час сну. Продумайте режим перебування дитини в дитячому садку в адаптаційний період: нехай вона поступово входить в дитячий колектив, і для цього просто збільшуйте час її перебування з декількох годин до цілого дня.
- Дуже важливо заохочувати самостійність дитини, хоча для цього потрібен час і терпіння з вашого боку. Звичайно, роблячи щось сам, малюк може створити безлад: неакуратно їсти, розкидати іграшки, одяг. Але все ж не поспішайте зробити за нього все самі – нагодувати, одягнути, прибрати. Така допомога дитині не на благо: вона гальмує її розвиток і ускладнює подальше життя. Усвідомте важливість виховання самостійності! Знайдіть час на те, щоб спочатку робити все разом з малюком, а потім терпляче будьте поруч, коли він стане це робити сам, і тільки в крайньому випадку приходьте на допомогу.
- Для дитячого садка підберіть одяг, зручний для малюка, з простими застібками, щоб він міг сам вчитися одягатися і роздягатися. Обов’язково принесіть запас одягу на зміну, передбачте спеціальний комплект для сну, для прогулянок, в якому дитині буде зручно гратись на вулиці в будь-яку погоду.
- Ми знаємо: ви розумієте свого малюка без слів, передбачаючи його бажання. Але пам’ятайте, що дитину важливо навчити висловлювати своє бажання доступним їй способом: поглядом, жестом, звуком, складом, словом, за допомогою картинки, іграшки. Тільки коли вона зробить це, ви можете озвучити, наприклад, сказати: «Ти хочеш пити? На, пий »,«Хочеш м’яч? На м’яч!». Поділіться з нами вашим досвідом спілкування з дитиною: які слова вона розуміє, які предмети або дії може позначити певним звуком або словом, що може показати жестом і т. д. Ці нюанси дуже важливі для співробітників дитячого садка, які спілкуватимуться з дитиною.
- Дитині слід навчитися не боятися однолітків. Їй має бути цікаво перебувати разом з ними в групі, включатися в просту гру. Для цього малюка необхідно водити гуляти на звичайний дитячий майданчик, ходити в гості, організовувати дитячі свята.Не треба уникати контактів з дітками загального розвитку та їхніми батьками. Такий досвід спілкування – неоціненний вклад в скарбничку соціалізації вашого малюка. Звичайно, іноді в такому спілкуванні вашій дитині може знадобитися допомога: не відмовляйте їй і ні в якому разі не впадайте у відчай, якщо спілкування не вийшло з першого разу.
- Побутові навички. Один із способів, що дозволяють досить швидко освоїти первинні побутові навички, – це розбиття конкретного досвіду на окремі складові (кроки). Кількість кроків в кожному випадку визначається індивідуально. Для малюка, який вчиться досить швидко і з задоволенням, це буде кілька великих кроків. Для дитини, яка навчається не так швидко, – багато маленьких. Але не варто впадати у відчай, якщо у малюка не вийшло з першого разу, йому необхідно ваше схвалення і підтримка. Ключ до успіху – це, по-перше, чітке розуміння того, які маленькі кроки потрібно зробити, щоб оволодіти тим чи іншим навиком самообслуговування, і, по-друге, повільне просування вперед.
- Когнітивний розвиток. Для дитини буде корисним, якщо вона ще до дитячого садка отримає досвід занять, на яких до неї висуваються певні вимоги. Якщо малюк здатний протягом деякого часу зосередитися на занятті, розуміє просту систему вимог, володіє умінням швидко входити в контакт з новим дорослим, йому буде набагато легше зорієнтуватися в умовах дитячого садка, де будуть обов’язково проходити групові та індивідуальні заняття. Дитині важливо мати необхідний рівень первинної підготовки, тоді засвоєння нових знань буде більш успішним.