Як навчити дитину малювати?
З чого почати?
Перші “уроки” можуть починатися вже тоді, коли дитина навчиться утримувати в руках предмети. У цей момент Ви можете вручити їй олівець і допомогти провести на папері лінію. На даному етапі не має значення, чи рівна лінія, чи малюнок на щось схожий. Головне – показати дитині, що олівець залишає на папері сліди, і що її старання мають очевидний результат.
Які матеріали вибрати? На це немає однозначної відповіді. Все залежить від особливостей та інтересів саме Вашого малюка – хтось любить фарби, хтось олівці, хтось крейду, а хтось надає перевагу пальчикам. Пробуйте найрізноманітніші способи малювання, давайте вибір.
Чого не варто робити, якщо ви хочете навчити дитину малювати
- Ніколи нічого не “покращуйте” своєю рукою на малюнку дитини – це знецінює її зусилля і ображає;
- Не дозволяйте малювати на шпалерах – малюк має знати, що всьому своє місце, що є обмеження, і справа тут не в творчих поривах;
- Маленькі діти спочатку не малюють, а просто “калякають” на папері. Не ставтеся глузливо до таких малюнків – скривдите дитину і створите у неї враження, що малювання – це марна трата часу.
Спочатку покажіть дитині, як потрібно правильно користуватися новим предметом. Намалюйте щось нескладне і зрозуміле малюкові – лінії, прості фігурки, будиночок, хмаринку, сонце. Після цього дайте олівець дитині і обов’язково похваліть її, якщо вона намалює хоч пару штрихів або крапок.
Візьміть ручку малюка в свою руку і повільно малюйте разом з ним. Так ви допоможете дитині швидше освоїти основні рухи, задієте її м’язову пам’ять.
Заняття вийде цікавим і пізнавальним, якщо ви будете читати вірші або співати пісеньку і одночасно малювати те, про що говорите або співаєте. Чим більше пісень, віршів, казок, примовок ви знаєте, тим легше буде вам придумати сюжет малюнка.
Один з перших прийомів, яким ви можете навчити юного художника, – це малювати лінії. Для цього запропонуйте йому пограти в наступні ігри.
- “З’єднувалки”. Намалюйте або наклейте на аркуш паперу зображення і запропонуйте дитині з’єднати їх лініями, слідуючи певній логіці. Можна дати малюкові такі завдання: з’єднай лініями однакові метелики (машинки, квіти, ягоди …), з’єднай предмети однакового кольору.
- “Домалюй картинку”. Запропонуйте дитині домалювати відсутні деталі. Нехай спочатку це будуть просто прямі лінії, наприклад: ніжки грибів, ручки парасольок, стовбури дерев, промені сонця і т.д.
- Намалюйте хмаринку і разом з дитиною дощик.
- Намалюйте землю, а малюк нехай намалює траву.
Трафарети. Зараз в магазинах представлений широкий вибір трафаретів на різні теми – тварини, овочі, фрукти і т.д. Це тренує м’язову пам’ять. Обводячи трафарети, малюк вчиться малювати замкнуті лінії і фігури.
“Обведи предмет”. Покладіть на аркуш паперу стаканчики, кубики, рамки і вкладиші і обведіть кольоровим олівцем. Потім порівняйте з намальованою на папері фігурою відповідний предмет. Ця гра вчить обводити плоскі фігури, а також співвідносити площинне зображення і його контур. І звичайно, не забувайте обводити ручки малюка – це заняття приносить велику радість маленьким художникам.
“Доріжки”. Намалюйте на папері доріжки – дві паралельні лінії. Запропонуйте малюкові спочатку обвести їх пальчиком, а потім провести по ним олівцем.
Пальчиком потрібно обводити, щоб малюк зрозумів завдання. Це також розвиває м’язову пам’ять. Якщо пам’ятаєте, в школі учні спочатку пишуть букви і цифри рукою в повітрі і тільки після цього – в зошиті.
Щоб дитині було цікаво, придумайте сюжет. Наприклад, на початку доріжки намалюйте сонечко, а в кінці – будиночок. А тепер разом з дитиною допоможіть сонечку дійти до будиночка. Так само можна допомогти вантажівці доїхати до гаража, кораблю – допливти до острова, а метелику – долетіти до квітки.
Вчимо робити штрихування
Штрихування допомагає розвинути навички безперервного письма. Вона завжди робиться зліва направо, так само, як ми читаємо і пишемо.
“Кішки-мишки”. Для заняття знадобиться іграшкова кішка. Намалюйте на папері будиночки, а в них – мишок.
Дзень-бом, дзень-бом,
Ходить кішка з бубном.
Мишки кішку почули,
Швидко в нірку повтікали.
Закривай скоріш віконця,
Порятуй мишей від кішки.
Покажіть малюкові, як ховати мишок від кішки, заштриховуючи їх.
Для перших занять малюйте невеликі будиночки, щоб ручка дитини не втомилася, і їй не набридло малювати. Можна використовувати інших персонажів – зайчиків і вовка, курчат і лисицю. А можна нікого не рятувати, а просто грати в хованки.
Якщо дитина відмовляється виконувати завдання, не наполягайте. Нехай малюк малює, що завгодно і як завгодно. Адже набагато важливіше підтримати його фантазію і самостійність, а не навчити техніці малювання.
Як навчити дитину правильно тримати олівець?
Правильний, трипальцевий захват потрібно формувати поступово. І почати можна задовго до того, як малюк почне малювати олівцем.
Спочатку дитина вчиться брати предмети великим і вказівним пальцями. Цю навичку формують приблизно з 9-10 місяців. Допоможуть розвинути її спеціальні ігри.
- З дрібними предметами – мозаїкою, камінчиками, гудзиками. Їх можна розкладати двома пальчиками по ємностях.
- З прищіпками. Виріжте з картону різні фігури (наприклад, ялинку, їжачка, сонце і т.д.) і запропонуйте малюкові причепити на них прищіпки. Прищіпки можна також чіпляти на ободок відра, одну на одну і, звичайно, на одяг і мотузку.
- З пінцетом. Навчіть дитину перекладати пінцетом з однієї ємності в іншу маленькі іграшки, шматочки поролону, макарони.
Коли маленькі пальчики з легкістю будуть проробляти ці маніпуляції, починайте формувати трипальцевий захват. Для цього скористайтеся наступними порадами:
- Якщо дати маленький шматочок олівця або крейди, то дитина просто не зможе утримати його кулачком і візьме його саме так, як потрібно тримати олівець чи ручку – трьома пальцями.
- Купіть спеціальну трикутну гумову насадку для олівців і пензликів або товсті олівці трикутної форми.
- Після 3 років можна показати дитині наступний прийом. Поставте олівець вістрям вниз на стіл, тримайте його лівою рукою. Три пальчика правої руки складіть в пучку і поставте їх на верхню частину олівця. Тепер повільно спускайте щіпку вниз по олівця. Коли пальчики будуть майже у грифеля, вони обов’язково приймуть правильне положення.
Вибираємо олівці
- Олівці вибирайте тригранні, і не дуже тонкі.
- Сам грифель також повинен бути потовщеним – малюки, малююючи, сильно тиснуть на олівець, і тонкий грифель буде постійно ламатися.
- Олівці повинні бути досить м’якими, легко залишати яскравий слід. На олівцях вітчизняного виробництва ступінь їх м’якості або жорсткості визначається знайомими з дитинства «Т» або «М» і цифрами перед ними. На імпортних олівцях позначення інші: найм’якший – B, самий твердий – H. А олівці з позначкою F відносяться до категорії твердо-м’яких.
Вибираємо фарби
- Щодо фарб – найкраще починати з пальчикових. Вони виготовляються на водній основі, з використанням харчових барвників і безпечні для здоров’я.
Безпосередньо перед покупкою фарб в магазині, варто звернути увагу на ряд важливих моментів:
- склад: фарби для дітей не повинні містити токсичних добавок, про що повідомлять необхідні сертифікати виробника з усіма ГОСТами;
- упаковка: якісна упаковка з докладним описом українською чи російською мовою побічно підтверджує високий рівень самих фарб;
- термін придатності: якщо фарби «застаріли», повернути їх до життя неможливо – розбавлені водою, вони лягають нерівномірно, з помітними пігментами;
- стан: хороші фарби не повинні бути засохлими, з вираженою неоднорідністю, у них повинен бути відсутнім різкий запах;
- кольори: дитячі фарби не повинні бути надто яскравими, “кислотними”, краще вибирайте набори з насиченими, але природними відтінками;
- палітра: чим молодша дитина, тим вона менше – до 2 років досить 4-8 відтінків, після 3 років вже можна купувати набори в 12-20 кольорів.