«На щастя, не всі діти народжуються геніями»

батькам

Як тверезо оцінити «стелю» здібностей дитини? Це питання виникає, коли батьки виявляють, що, грубо кажучи, їх інвестиції не окупляються. Сил, грошей, часу, надій в дитину вкладено неміряно. Або цілком «міряно»: десятки, сотні тисяч гривень за 17 дошкільних і  шкільних років. Включаючи репетиторів, підготовку до школи, всілякі випускні. А ось віддача не радує.  І що з ним робити? Де ми помилилися? В який момент ми переоцінили їхні можливості? Думали, що він ого-го, а він виявився ой-йо-йой. Або, навпаки, недооцінили, і наш діамант негранений, як з’ясувалося, все дитинство животів на задвірках освітнього процесу, а зараз час згаяно і знову ж – ой. Є кілька опорних точок, коли ми можемо тверезо оцінити реальний стан справ і при необхідності скорегувати курс.

Раннє дитинство і дошкільний вік

У рік він розмовляє, в півтора вражає гостей читанням віршів напам’ять, в три знає букви, в п’ять уже самостійно читає товсті книги. Ну геній, все ясно! Ще буває варіація «в п’ять пише музику» або «в п’ять вирішує задачі алгебраїчним методом». Малюку відразу вішають на груди табличку «обдарована дитина» і починають навантажувати додатковими розвиваючими заняттями. І намагаються всіма правдами і неправдами запхати в школу років у п’ять, адже «потім йому буде нудно, він же все знає».

А не буде йому нудно! Всі перераховані вище ознаки обдарованості говорять тільки про одне: вагітність і пологи були вдалими, дитина здорова. Просто на фоні інших 80% дітей, яким не так пощастило (і, відповідно, вони отримали деякі пошкодження ЦНС), нормальний розвиток виглядає як диво. І нормальний інтерес до звуків, до чисел, до малювання – теж. Хоча всі серйозні дослідження вікових психологів просто волають про одне: дитинство дано для того, щоб гратися, дружити, лазити, ламати і будувати, хворіти, ридати, боятися і пізнавати світ. А не для того, щоб вчитися грамоті або рахунку.

Вчора мені приводили на прийом п’ятирічну дівчинку, робочий день якої триває 12 (так, дванадцять!) Годин. І чомусь вона істерики закочує майже щодня, а давайте їй який-небудь фенібут подаємо, чого це вона?

Перша спокуса, з якою доведеться впоратися батькам, виглядає так: у нас обдарована дитина, її здібності треба розвивати.

Так, бувають дійсно геніальні діти, всі душевні і інтелектуальні сили яких ніби згорнуті в тугу пружину навколо єдиного завдання: музика. Або малювання. Або балет. Якщо ви бачите, що дитина зосереджена, сконцентрований на чомусь одному, весь свій вільний час витрачає на вправляння у цьому, явно спрямована в одну сторону – ну що ж. Можу вам поспівчувати. Тепер вам і правда доведеться це підтримувати і розвивати. Витрачати величезні кошти як матеріальні, так і душевні, щоб коли-небудь відчути захват і трепет, дивлячись на свого геніального сина.

Адже заради цього все і затівалося, чи не так? Заради цих кількох хвилин овацій, заради кубка на полиці, статті в журналі. Рядок з сторінки однієї знаменитості в Вікіпедії: «Його мати залишила свою кар’єру і присвятила життя вихованню і підтримці таланту геніального артиста».

ОФФ. Не люблю. Хоча дуже розумію, що це таке: захват і трепет. Коли я вперше почула свою молодшу дочку зі сцени, я нічого не могла з собою вдіяти – ридала, як божевільна. Тому що це було занадто несподівано, я була абсолютно не готова до такого повороту сюжету: тиха, зовсім не артистична, досить замкнута дівчинка – і раптом голос, який просто накриває тебе і весь зал. Я не кинулася розкручувати її кар’єру тільки тому, що розуміла: це не піде на користь ні їй, ні мені. Не артистка вона по натурі, просто має  хороші вокальні дані, від тата.

На що слід звертати увагу в ранньому дитинстві? В першу чергу на фізичне і особливо неврологічне здоров’я.

Придивляйтеся до того, як дитина ходить, як тримає ложку, спокійно спить, як реагує на зміни режиму. Є маса рекомендацій, поцікавтеся віковими нормами. Їй зараз треба опанувати своїм тілом, в першу чергу навчитися жити в родині, спілкуватися з однолітками. Все інше – потім. Дуже уважно фіксуйте, що викликає інтерес, чим може займатися сама і які речі притягують. Я не маю на увазі електронні ігри та мультики, як ви здогадуєтеся. Вам пізніше стане в нагоді ця інформація, коли будете визначати профіль навчання.

Приклад. Одна дівчинка дуже любила гратися в ляльки, в школу, готувати, прибирати (спочатку по-іграшковому, а потім по-справжньому), розфарбовувати модний одяг за трафаретом, робити манікюр, вишивати, няньчити малюків. Терпіти не могла змагання, настільні ігри з виграшем, галасливу метушню, конструктори «Лего», спортивні ігри. Збиралася стати: вчителькою, турагентом, директором, менеджером, дизайнером, конюхом. Стала: спеціальним психологом, працює з дітьми з порушенням розвитку, робить дослідження.

А інша дівчинка любила малювати самостійно (не розмальовувати, а створювати картини), організовувати вистави, робити стінгазети, читати, робити прикраси з будь-яких підручних матеріалів. Не любила: робити за шаблоном, змагання, конкуренцію, монотонну роботу, порядок, поспіх, маленьких дітей, тварин. Навчається в архітектурному інституті.

Все ж видно, якщо уважно дивитися.

Шкільний вік

Тут «вилка» виглядає так: або суперпрестижна школа / гімназія / ліцей, або районний відстійник. На жаль, в нашій сильно розщепленій реальності практично немає середнього: середнього достатку, середнього рівня розвитку, міцного середняка, на якому, взагалі-то, все тримається. Тому такий складний і нездоровий вибір.

Змиритися з тим, що дитина в сильній школі буде трієчником, практично неможливо, тому починаємо наймати репетиторів з першого класу. Хоча насправді це означає, що навантаження дитині не по зубах. Потрібно з’ясувати, чому. Величезна кількість дітей не може нормально вчитися все через ті ж неврологічні проблем: синдром гіперактивності та дефіциту уваги, ЗНМ, дислексія, дисграфія. Це не вирок. Якщо вчасно підхопити, заняття можуть істотно змінити ситуацію в кращу сторону. Я б взагалі рекомендувала при будь-яких навчальних проблемах спочатку йти на діагностику до нейропсихолога, а потім тільки, якщо треба, наймати репетитора. Тому що програма початкової школи цілком посильна, якщо є труднощі – треба розбиратися. Або змиритися з трійками. Я б змирилася.
Але ось, припустимо, ви з усіма проконсультувалися, виявили, що ніяких органічних причин для неуспішності немає, але дитина все одно вчиться через пень-колоду. Їй може бути нудно. Можуть бути складні відносини в класі. Батьки мають огидну звичку народжувати собі нових дітей, одружуватися / розлучатися, змінювати роботу і місце проживання. Вмирають бабусі, дідусі і улюблені хом’ячки. З постійно включеного телевізора цілодобово істерично пророкують кінець світу. Все це разом може сильно перевантажувати центральний процесор і оперативну пам’ять. А вам, батькам, потрібні досягнення. Тому що вам самим страшно, тривожно, невизначено, ви втомилися і хочете хоч з чогось радіти.

Але – знову! – Придивіться. Що насправді цікавить вашу дитину? Живе вона своїм життям, чи  тим ідеально-нереальним, яке ви для неї придумали? Вона сама  хоче бути юристом або фізиком, чи це ви прогнозуєте попит на цю професію?

Ось ця стандартна пастка «хлопчик здібний, але ледачий», з якої вихід бачиться лише один: змушувати, підганяти. Чи можна її уникнути?

На мій погляд – можна. Всього лише треба зробити над собою зусилля і визнати, що ось ця ваша рідна кровинка – інша людина. Це набагато важче, ніж здається на перший погляд. Коли я пропоную батькам на прийомі хоча б уявити собі цю конструкцію, зазвичай перша реакція: «Так, звичайно, ми абсолютно з вами згодні». А потім: «Ну, а як же? Ми ж хочемо для нього самого найкращого! Ми ж для нього стараємося! Що з нього виросте?».

Та бог його знає. Може, фахівець по доїльним апаратам, а може – високооплачуваний майстер тату-салону. А що? Ось буквально минулої середи приходила така красуня 16 років: у неї і бізнес-план є, і відразу раптом виявилися потрібні і математика, і англійська, і навіть (хто б міг подумати!) ненависна латература придалася. А грамотного електрика днем ​​з вогнем не знайти! Справжніх професійних нянь взагалі не знайдеш, таке враження, що всі вони тільки тимчасово працюють, в очікуванні, поки їм ключ від нафтової свердловини підвезуть.

Але щоб спокійно повідомляти знайомим, що ваш син у ВУЗ не вступив і не збирається, треба бути дуже впевненою у собі людиною. Щоб ваш внутрішній образ себе не залежав від того, чого досягли ваші діти. Я це маю на увазі, коли кажу «він – інша людина». Досягнення моїх дітей практично нічого не говорять про те, яка я мати. В основному вони показують, як розподілилися гени і в якому настрої була в той день акушерка.

Від наших виховних зусиль залежить відсотків десять, що, погодьтеся, не може достовірно впливати на результат.

Не всім треба здобувати вищу освіту. Економікою затребуваний дуже невеликий відсоток людей з «абстрактним мисленням», а робочих рук не вистачає катастрофічно. І найсумніше, що наші діти, запхані силою до ВУЗів, потім все одно приходять до того, з чого варто було почати: пошуку цікавої для себе справи, заняття для душі, чогось такого, чим займався б і безкоштовно. Ось це і є її реальна “стеля”.